Ne pirmus metus “užkliūnu” už šios datos. Visada galvoju, kam reikalingos tokios dienos? Nejaugi tik vasario 4 d. kovojame su šia, pakankamai plačiai ir skaudžiai pasaulyje išsiplėtojusia liga…
Šios dienos tikslas – plėsti informaciją apie vėžį, taip pat skatinti jo prevenciją, patikrą bei gydymą. Lietuvoje jau keletas metų sėkmingai vykdomas projektas “Nedelsk”, kurio iniciatorė – Agnė Zuokienė. Kaip suprantu, šis projektas labiau orientuotas į moterišką lyti:

Projekto “Nedelsk” tikslas – siekti, kad moterys būtų sąmoningos, daugiau dėmesio skirtų savo sveikatai, turėtų žinių apie ligų prevenciją, sveikos gyvensenos svarbą ir reguliariai krūtis tikrintųsi pačios bei pas gydytojus. “Nedelsk” atvyksta į miestus bei seniūnijų centrus, kad vietoje galėtų moterims pademonstruoti švietėjiškus filmus, perskaityti paskaitą apie ligos požymius, išmokyti surasti navikus mokomuosiuose muliažuose, o taip pat sudarytų moterims galimybę nemokamai pasikonsultuoti su šalies geriausiais krūtų onkologais, radiologais, mamologais.

Bet juk dar yra vaikai, vyrai…?
Dėkui Dievui – nepamiršti ir jie. Štai šią dieną garsūs futbolininkai Valdas Ivanauskas ir Raimondas Žutautas bei žurnalistai Tautvydas Vencevičius ir Vytaras Radzevičius Vilniaus universiteto vaikų ligoninės onkohematologijos centre 17 val. lankys vėžiu sergančius vaikus. Jiems padovanos specialiai “Hummel” sukurtus futbolo marškinėlius su vaikų vardais. Tikrai gražus, bent mažą viltį teikiantis gestas iš šių žmonių.
Kitą, vasario 5 dieną, “Sportimos” arenoje (Ąžuolyno g. 5, Vilnius) vyks futbolo varžybos tarp Lietuvos žurnalistų sąjungos sporto klubo ir Lietuvos gydytojų rinktinių. Šios akcijos tikslas  atkreipti suaugusiųjų dėmesį ir priversti labiau susimąstyti apie savo ir vaikų sveikatą, didesnį šeimos fizinį aktyvumą ir sveiką mitybą.

„Mes visi žinome, kad viršsvoris gali paskatinti onkologines, širdies, kraujagyslių ir kitas ligas, todėl būtina problemą spręsti tuojau pat, pradedant formuoti sveikos gyvensenos įgūdžius“,  – sako Tautvydas Vencevičius Lietuvos žurnalistų sąjungos Sporto klubo pirmininkas.

Pasaulinė kovos su vėžiu diena tampa priminimu kiekvienam žmogui, kad ši liga gali paliesti mus visus.
Statistika byloja, kad kasmet 3,2 mln. Europos gyventojų diagnozuojamas vėžys, kasmet nusinešanti 1,2 mln. gyvybių.Nepaisant didelės medicininės pažangos vėžio mokslinių tyrimų ir gydymo srityje, ši liga tebėra vienas pagrindinių sveikatos rūpesčių. Man buvo naujas atradimas, kad Europos Sąjunga įgyvendina įvairias priemones tam, kad išsaugotų sergančiųjų gyvybę ir pagerintų šią ligą įveikusiųjų gyvenimo kokybę. Daugiau informacijos apie tai galima paskaityti Europos Komisijos svetainėje.

Ši diena turi savo simbolį – rožinį kaspiną.

Kaspino – kaip kovos prieš krūties vėžį simbolio tradicija kilo aštuntame dešimtmetyje JAV, kuomet 68 metų Charlotte Haley, kurios duktė, sesuo ir močiutė sirgo krūties vėžiu, ėmė gaminti persiko spalvos kaspinėlius ir platinti juos prekybos centruose. Prie kaspinėlių buvo pritvirtintas užrašas: “Nacionalinio vėžio instituto metinis biudžetas – 1,8 bilijonai dolerių, tačiau tik 5 procentai jų skiriami vėžio prevencijai. Įsisekite šį kaspinėlį ir taip priverskite įstatymų kūrėjus bei Ameriką susimąstyti”.

Žinoma prie šio simbolio išplatinimo visame pasaulyje prisidėjo verslo banginiai, kurie užsikrėtė rožinio kaspino idėja.
Lietuva taip pat turi įsteigusi VšĮ “Rožinio kaspino draugija”.

Norisi tikėti ir linkėti sau ir kitiems, kad tokios dienos tikrai suteiktų progą permąstyti apie savo gyvenimo kokybę. O tam, kad tas jausmas būtų dar stipresnis, šio įrašo pabaigoje siūlau perskaityti interviu su žymiu lietuviu aktoriumi Daliu Mertinu, apie jo kovą prieš vėžį.

(nuotraukos autorius JLC)